Dnia 9 maja 2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaworze udali się do Wrocławia na Dzień Europy. Uczniowie zaczęli swoją przygodę od zwiedzenia Europejskiego Miasteczka Obywatelskiego, które zostało stworzone we wrocławskim Parku Staromiejskim przy Wrocławskim Teatrze Lalek.

Uczniowie mogli korzystać ze wszystkich atrakcji m.in.:
• specjalnie przygotowanych stoisk z informacją nt. instytucji UE, kultury krajów europejskich, a także konkursami i zabawami edukacyjnymi
• energo-roweru produkującego sok owocowy
• warsztatów na temat recyklingu i upcyklingu
• gry miejskiej Choco Game dot. upraw Fair Trade
• punktów znakowania rowerów, przygotowanych we współpracy z Policją
• serwisów naprawy rowerów Dr Bike
• punktów z ratownikami medycznymi, którzy prowadzili szkolenia z udzielania pierwszej pomocy
Uczniowie wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez Billa Martina, wieloletniego urzędnika Komisji Europejskiej. Wykład dotyczył historii Unii Europejskiej oraz wpływu członkostwa na społeczeństwo. Wykład odbył się w języku angielskim, jednak nie stanowiło to przeszkody dla naszych uczniów, którzy świetnie poradzili sobie ze zrozumieniem wykładu jak również nie mieli oporów przed zadawaniem pytań. Wykład przyjął formę dialogu z uczniami. Wykładowca często zadawał pytania i aktywizował uczniów do udzielania odpowiedzi. Tłumaczył czym tak naprawdę jest członkostwo w Unii Europejskiej i dlaczego tak ważna jest współodpowiedzialność za UE. Na przykładzie doświadczeń uczniów uzmysłowił im czym jest wolność w kontekście podróżowania po krajach UE. Wykładowca tłumaczył znaczenie poszczególnych symboli UE oraz przesłanki do powstania UE.
Uczniowie bacznie przyglądali się wystawie fotografii powstałych w ramach projektu „Wielokulturowi Wrocławianie" zorganizowanej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.