REGULAMIN I EDYCJI KONKURSU „NASZ JĘZYK OJCZYSTY"

1. Organizator konkursu: Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jaworze.
2. Koordynator konkursu: Jolanta Bielecka-Pokora, nauczyciel języka polskiego.
3. Konkurs odbywa się w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Szkoły.
4. Termin konkursu: 29 kwietnia 2016 r. (piątek), godz. 14.00.
5. Miejsce konkursu: budynek Gimnazjum nr 2 w Jaworze, Plac Bankowy 1, połączone sale lekcyjne: 32, 33 i 34 (II piętro).
6. Adresaci konkursu:
a) uczniowie gimnazjów powiatu jaworskiego;
b) uczniowie szkół średnich powiatu jaworskiego (w tym absolwenci Gimnazjum nr 2 w Jaworze);
c) kategoria OPEN – wszyscy chętni uczestnicy, mieszkańcy powiatu jaworskiego.
7. Forma konkursu: test nauki o języku.
8. Główne zagadnienia konkursu:
a) Odmienne i nieodmienne części mowy;
b) Części zdania i wykres zdania pojedynczego;
c) Zdania złożone współrzędnie i podrzędnie, ich rodzaje i wykresy;
d) Wypowiedzenia wielokrotnie złożone, ich wykresy i analiza;
e) Słowotwórstwo: wyrazy podstawowe i pochodne, rodzaje i funkcje formantów, rodzina wyrazów, rdzenie oboczne i oboczności, wyrazy złożone i ich typy, nazwiska kobiet i małżeństw i ich odmiana, pisownia skrótów i skrótowców;
f) Fonetyka: głoska a litera, samogłoski i spółgłoski, głoski dźwięczne i bezdźwięczne, głoski ustne i nosowe, głoski twarde i miękkie, zjawiska fonetyczne (upodobnienia pod względem dźwięczności, utrata dźwięczności w wygłosie, uproszczenia grup spółgłoskowych, akcent wyrazowy i zdaniowy);
g) Poprawność językowa w składni, fleksji i frazeologii;
h) Bogacenie słownictwa: synonimy, homonimy, antonimy, frazeologizmy, archaizmy, neologizmy, zapożyczenia;
i) Style użytkowe;
j) Zróżnicowanie regionalne języka polskiego;
k) Ortografia i interpunkcja polska.
9. Wszystkie zagadnienia konkursowe są zgodne z podstawą programową z języka polskiego na III etapie edukacyjnym (gimnazjum).
10. W konkursie nie mogą brać udziału osoby z wykształceniem polonistycznym i dziennikarskim oraz studenci polonistyki i dziennikarstwa.
11. Każdy uczestnik zobowiązuje się do podania w dniu konkursu niezbędnych danych osobowych potrzebnych do przeprowadzenia konkursu (imię i nazwisko, wiek, szkoła, uczelnia lub wykonywany zawód, adres e-mail i numer kontaktowy).
12. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której co najmniej dwie osoby w danej kategorii konkursowej uzyskają taką samą liczbę punktów, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia kolejnego etapu konkursu (dogrywka). O jego terminie uczestnicy zostaną poinformowani poprzez wiadomość elektroniczną lub kontakt telefoniczny.
13. Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się w dniu obchodów jubileuszu Gimnazjum nr 2 w Jaworze, tj. 10 czerwca 2016 r.
14. Konkurs nie wymaga potwierdzenia uczestnictwa, należy jedynie stawić się w miejscu konkursu 10 minut przed jego rozpoczęciem.
15. Na wszelkie pytania odpowie koordynator konkursu – p. Jolanta Bielecka-Pokora (telefon do szkoły – 76/870-21-55 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).