27 września uczniowie klasy SP2 pod opieką Pani Marii Błoniarz wzięli udział w pokazie filmowym i warsztatach inaugurujących 15. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał burmistrz miasta Jawora – Pan Emilian Bera, który objął także patronat honorowy nad całym wydarzeniem.

Zajęcia warsztatowe dla uczniów dotyczyły praw uchodźców i zostały przeprowadzone przez Zuzannę Przyszlak – absolwentkę Gimnazjum nr 2 w Jaworze i studentkę prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę na temat uchodźców i migrantów, a także zapoznać się z niektórymi przepisami prawnymi, zarówno prawa polskiego, jak i międzynarodowego, które regulują procedurę otrzymywania statusu uchodźcy oraz określają prawa i obowiązki osób, którym została przydzielona ochrona międzynarodowa. Zajęcia miały na celu nie tylko zapoznanie młodzieży z tematyką praw uchodźczych, ale także wyjaśnienie wielu błędnie używanych w dyskursie medialno-politycznym pojęć.

Oprócz warsztatów dla uczniów została też przygotowana specjalna projekcja filmowa, która miała miejsce w sali widowiskowej Jaworskiego Ośrodka Kultury. Młodzież w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem obejrzała dwa filmy – „Miejscy Kowboje” i „Bliskie Spotkanie”.

Na koniec wszyscy uczestnicy festiwalu wzięli udział w happeningu praw człowieka, w ramach którego każdy z nich mógł odbić swoją dłoń, złożyć podpis i wypisać najważniejsze według siebie prawa człowieka na „Ścianie Praw Człowieka”, która stanęła przed Jaworskim Ośrodkiem Kultury.

Przygotowane w ramach WATCH DOCSa zajęcia tak bardzo spodobały się uczniom, że wielu z nich wzięło udział również w pozostałych, otwartych dla wszystkich chętnych punktach festiwalowego programu, wśród których znalazło się bardzo wiele ciekawych filmów dokumentalnych z całego świata oraz interesujące spotkania.