Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

AI - Grupa 48

MARATON PISANIA LISTÓW AI 2019

XX Międzynarodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International

W sobotę 14 grudnia o godz. 12 w Szkole Podstawowej nr 2 rozpoczęłą się kolejna, XX już edycja Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty Inernational. Podobnie jak wszystkie poprzednie Maratony, ten też organizowany jest przez Szkolną Grupę AI nr 48 działającą pod przewodnictwem Pani Marii Błoniarz. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Wydarzenie to ma na celu zmobilizować jak największą liczbę osób w celu solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw ludzi na całym świecie. Podczas Maratonu 2019 pisaliśmy listy ws. młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
Każdy napisany list ma znaczenie i może zmienić ludzkie życie - napisaliśmy ich 3628.

AI19

XVII MARATON PISANIA LISTÓW AI

10 grudnia – w Dzień Praw Człowieka – odbywał się w Jaworze XVII Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Na terenie naszego miasta organizatorem tego wydarzenia jest Szkolna Grupa Amnesty International nr 48, działająca przy Gimnazjum nr 2 pod przewodnictwem Pani Marii Błoniarz. W tym roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, jaworskim wolontariuszom udało się napisać niemal 3500 listów.

Czytaj więcej...

XVII MARATON PISANIA LISTÓW PRZED NAMI!

W sobotę 10 grudnia o godz. 12 w Gimnazjum nr 2 w Jaworze rozpocznie się XVII Międzynarodowy Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jest to już jedenasta edycja tego wydarzenia organizowana na terenie naszego miasta przez Szkolną Grupę AI nr 48.
Jaworzanie kolejny raz będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym ludziom, których podstawowe prawa i wolności są łamane. W tym roku Amnesty International wytypowało jedenastu bohaterów pochodzących z różnych stron świata.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, do włączenia się w akcję. Każdy napisany list jest ważny i może odmienić ludzkie życie. Razem możemy zmienić świat na lepsze!

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE:

https://www.amnesty.org.pl/maraton/

MARATON AI 2015

 

MARATON PISANBIA LISTÓW AI 2015

 

NAPISZ LIST. ZMIEŃ ŻYCIE!

 Dołącz do nas 12 grudnia od godz. 12.00 -13 grudnia do godz. 10.00 

 GIMNAZJUM NR 2 W JAWORZE, PLAC BANKOWY 1

                                                 znaczek AIZOBACZ

ŚWIATEŁKO WOLNOŚCI

,,Zapal Światło Wolności''

         Nasi gimnazjaliści (uczestnicy XV Maratonu Pisania Listów AI), na zaproszenie Burmistrza Emiliana Bery, wzięli udział w zapaleniu światełka wolności z myślą o ofiarach czasu stanu wojennego, w imię docenienia wolności - ale przede wszystkim z myślą o tych, którzy dzisiaj o swoją wolność walczą.

DSCF7946

Czytaj więcej...

AI 2014

 

XV Maraton Pisania Listów
AMNESTY INTERNATIONAL

 

W dniach 13-14 grudnia 2014r., w całej Polsce, odbył się XV Maraton Pisania Listów Amnesty International. List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka!

2 plakat

1 7

 Maraton Pisania Listów Amnesty International jest największą międzynarodową akcją, zrzeszającą ludzi z całego świata, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka. Co roku odbywa się w weekend przypadający najbliżej 10 grudnia, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Praw Człowieka. Tegoroczna data była jednak wyjątkowa, gdyż Maraton rozpoczął się 13 grudnia – w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Czytaj więcej...

WATCH DOGS 2014

„O Prawach Człowieka nie tylko teoretycznie"

W ramach 12. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs, który miał miejsce w Jaworze w dniach 8-11 maja, odbyły się warsztaty pt. "Prawa Człowieka", które przygotowane zostały przez aktywistów Szkolnej Grupy Amnesty International działającej przy Gimnazjum nr 2 w Jaworze pod opieką Marii Błoniarz.
9 maja, drugiego dnia Festiwalu, uczniowie klasy 1b wzięli udział w warsztatach „Prawa Uchodźcy – Prawami Człowieka". Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez absolwentkę naszego gimnazjum, członkinię SGAI 48 – Zuzannę Przyszlak. Wychowanka p.Marii Błoniarz podczas warsztatów przybliżyła uczestnikom postacie uchodźców oraz zapoznała ich z prawami, jakie im przysługują. Na koniec młodzież mogła wykazać się kreatywnością, próbując samodzielnie obmyśleć działania, jakie powinny zostać podjęte, by sytuacja uchodźców w Polsce i UE uległa poprawie. Poza udziałem w warsztatach gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć 4 filmy oraz wysłuchać wykładu pracownika muzeum – Piotra Kądziołki pt. „ Sztuka ulicy w obronie praw człowieka".

    warsztaty 1   warsztaty 2

Czytaj więcej...

WATCH DOCS

Dnia 15 maja młodzież z naszego gimnazjum miała przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. klasa 3b wzięła udział w zajęciach inaugurujących 11. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Z tej okazji odbyły się warsztaty pod hasłem "Odkryj siłę praw człowieka".Ich przeprowadzeniem zajmowały się opiekunka Szkolnej Grupy AI 48 - p. Maria Błoniarz i Paulina Jewuła - była uczennica naszej szkoły, a obecnie studentka Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczniowie jaworskiego liceum ogólnokształcącego wzięli udział w warsztatach podejmujących temat różnicy między płcią biologiczną, a kulturową. Rozmawiali także o stereotypach dotyczących płci. Zaś gimnazjaliści rozmawiali o przemocy w rodzinie. W dwóch grupach pracowali nad argumentami potwierdzającymi lub obalającymi otrzymane stwierdzenia, by następnie dzięki debacie dojść do wspólnych wniosków. Mieli również możliwość zapoznania się i pracy z Kodeksem Karnym, ponieważ jednym z zadań było dopasowanie artykułu KK do kazusu dotyczącego przemocy.

Czytaj więcej...

Spotkania w DPS

13 maja młodzież z naszego gimnazjum odwiedziła podopiecznych jaworskiego Domu Pomocy Społecznej. Można powiedzieć, że takie wspólne spotkania stały się już tradycją. Tym razem uczniowie klas 3a i 3b wraz z opiekunką - p. Marią Błoniarz przygotowali krótki program artystyczny z okazji dwóch ważnych, historycznych rocznic - Uchwalenia Konstytucji 3 maja i zakończenia II Wojny Światowej. Montaż słowno-muzyczny obejmował recytację wierszy i śpiewanie pieśni o tematyce patriotycznej. Poza tym uczniowie, dla podkreślenia charakteru uroczystości, przygotowali dla mieszkańców kotyliony. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. O tym, że widzowie byli zadowoleni z odwiedzin i występu, najlepiej świadczą ich uśmiechy i kręcące się w niejednym oku łzy wzruszenia.

Czytaj więcej...

MARATON AI 2012

MARATON PISANIA LISTÓW  AI  2012

od 12.00 w sobotę (8.12) do 12.00 w niedzielę (9.12)

 

Zapraszamy do udziału!  Będziemy pisać listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane!

Czytaj więcej...

Debata Młodych

Debata Młodych - ,,Młodzież ma głos''

18 października w Zespole Szkół Medyk przy ulicy Rapackiego 1 w Jaworze odbyło się spotkanie „Młodzież ma głos", które oficjalnie rozpocznie cykl debat tematycznych organizowanych przez Jaworskie Forum Obywatelskie.
W dyskusji wzięła udział jaworska młodzież oraz radni miejscy, z których każdy otrzymał oficjalne zaproszenie do uczestnictwa. „Młodzież ma głos" to zarówno spotkanie, jak i warsztaty połączone z rozmową na tematy ważne dla młodych ludzi.

14.10.2012_-_jawor._fot.jaworskie_forum_obywatelskie      Debata_Modych_1

Czytaj więcej...

Warsztaty AI

jpg„Amnestowicze działają”                              

                 Od lutego do czerwca b.r. braliśmy udział w ogólnopolskim projekcje pt. „Prawa człowieka, teraz to jest w Twoich rękach”. Pod opieką p. Marii Błoniarz mogliśmy pracować nad ciekawymi przedsięwzięciami w towarzystwie animatorki p. Małgorzaty Franczak. W pocie czoła angażowaliśmy się w coraz to bardziej nowatorskie działania.

AI_T

Czytaj więcej...