Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wolontariat

ADOPTOWALIŚMY SZKOŁĘ W KAMERUNIE

 

,,Świat unoszony jest oddechami dzieci idących do szkoły''

 

        banne

 

  

 

 

W maju klasa IIb humanistyczna , naszego gimnazjum adoptowała jedną z kameruńskich szkół. Głównym organizatorem i koordynatorem tej akcji jest Fundacja Redemptoris Missio z Poznania, z którą współpracujemy już od kilku lat. To właśnie do poznańskiej Fundacji wysyłaliśmy paczki z odzieżą zimową dla afgańskich dzieci oraz szczoteczki i pasty do zębów , materiały piśmiennicze dla afrykańskich dzieci.

Czytaj więcej...

POZNALI SIŁĘ PRAW CZŁOWIEKA

Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS". Prawa Człowieka w Filmie, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, już po raz czwarty gościł w Jaworze. Tegoroczna, XIII edycja Festiwalu została w naszym mieście połączona z odbywającym się w dniach 5-10 maja Dziedzińcem Sztuki. Ideą Festiwalu jest propagowanie wiedzy na temat Praw Człowieka poprzez prezentację dokumentów, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. IV jaworska edycja WATCH DOCS'A obfitowała nie tylko w poruszające, podejmujące niełatwą tematykę filmy, ale także spotkania, warsztaty i koncerty, skierowane przede wszystkim do młodzieży.

Czytaj więcej...

GIMNAZJALIŚCI POMAGAJĄ BEZDOMNYM

Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Gimnazjum nr 2 w Jaworze pod kierunkiem pani Marii Błoniarz zorganizowali i przeprowadzili zbiórkę żywności, odzieży i środków higienicznych na rzecz podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta z Wrocławia, udowadniając tym samym, że są wrażliwi na potrzeby innych ludzi i zawsze skorzy do pomocy. Trwająca kilka tygodni zbiórka zakończyła się sukcesem, który zaskoczył nawet jej organizatorów. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób, uczniom udało się zebrać wiele kilogramów żywności oraz kilka kartonów odzieży, które następnie zawieźli do Wrocławia. Nie była to pierwsza akcja, jaką uczniowie jaworskiej dwójki przeprowadzili na rzecz TPBA i, jak zgodnie potwierdzają młodzi wolontariusze, nie była też ostatnią.
GALERIA:

OŁÓWEK DLA AFRYKI

        

                    Zakończyła się Akcja „Ołówek dla Afryki” w naszej szkole, była zorganizowana przez SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU, zebraliśmy 386 długopisów,423 ołówki i setki kolorowych kredek DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM .Specjalne podziękowania należą się uczennicy z klasy 3s Monice Jakimiak, która szczególnie zaangażowała się w zbiórkę.

 

                                                                                               DZIĘKUJĘ Maria Błoniarz

1 11    Kopia 1 10

Zbiórka karmy dla zwierząt -TESCO

  W niedzielę, 8 lutego 2015 roku, zakończyła się    w Tesco zbiórka karmy dla zwierząt w której brali  udział uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaworze.  Karma  została przekazana dla Towarzystwa  Opieki nad  Zwierzętami w Jaworze. Razem  zebrano  dokładnie 411,55 kg. karmy, w tym  sucha karma  dla psów – 220,8 kg., sucha karma  dla kotów –  58,5 kg., mokra karma dla psów –  95,88 kg.,  mokra karma dla kotów – 34,29 kg. i  2,08 kg.  innych produktów (ryż, konserwy  turystyczne, dental stics dla psów).
 Wolontariusze Towarzystwa Opieki nad  Zwierzętami w Jaworze składają serdeczne  podziękowania wszystkim darczyńcom – klientom  sklepu TESCO w Jaworze, za wrażliwość    zrozumienie dla potrzebujących zwierząt - macie  naprawdę WIELKIE SERCA. Dziękujemy także pracownikom sklepu TESCO, za umożliwienie zorganizowania zbiórki na terenie sklepu. Szczególne podziękowania dla wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 w Jaworze oraz Pani Marii Błoniarz – opiekunowi grupy, którzy przez cały okres trwania zbiórki pełnili dyżury przy koszu i swoim uśmiechem zachęcali i informowali klientów sklepu o zbiórce karmy. To dzięki Wam ta zbiórka się powiodła.
GALERIA:

„Pomagamy głodnym zwierzakom!”


4 października na całym świecie obchodzony jest Dzień Zwierząt. Z okazji tego święta w dniach 26 - 28 września w jaworskim hipermarkecie Tesco odbywała się zbiórka karmy dla kotów
i psów – podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Jaworze.
W akcję niesienia pomocy zwierzętom po raz kolejny aktywnie włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 2 i I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze, którzy podczas trzydniowej zbiórki, jako wolontariusze zbierali karmę i zachęcali jaworzan, by robiąc zakupy pomyśleli także o czworonożnych przyjaciołach. Działania te zaowocowały sukcesem w postaci zebranych ponad 280 kg karmy dla psów i ponad 100 kg karmy dla kotów.
Dzięki zaangażowaniu i wsparciu wielu osób, bezdomnym zwierzętom, które w swoim życiu doznały już wielu krzywd i niejednokrotnie cierpiały głód, podczas tegorocznej zimy na pewno nie zabraknie jedzenia.
w 3w 2

W Gimnazjum nr 2 uczniowie pomagają potrzebującym

Misje to nie tylko kościoły, misje to także przychodnie i szpitale, które powstały, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Cała miejscowa ludność wie, że tam nikt nie odmówi im pomocy. Dlatego każdy bandaż czy plaster jest dla pracujących tam wolontariuszy na wagę złota.
Właśnie w odpowiedzi na apel misjonarzy pełniących swoją służbę w Afryce, zorganizowana została przez fundację Redemptoris Missio akcja „Opatrunek na Ratunek!”, w którą aktywnie włączyła się jaworska społeczność. W związku z tym, że w misyjnych przychodniach brakuje dosłownie wszystkiego, każdy dar serca jest nieocenioną pomocą dla pracujących tam lekarzy i pielęgniarek. W tych placówkach przydadzą się bandaże (czy to dziane, czy elastyczne), gazy i kompresy (jałowe i niejałowe), plastry opatrunkowe, rękawiczki gumowe, wata, a nawet igły i strzykawki. Są to więc rzeczy, które bez trudu można nabyć w każdej aptece.
Druga akcja tej samej fundacji „Kup Pan Szczotkę!”, organizowana w ramach projektu „Dentysta w Afryce”, zakłada zbiórkę szczoteczek i past do zębów, które następnie zostaną wysłane do Kamerunu, gdzie na misji przebywają polscy stomatolodzy. Dentyści nie tylko leczą uzębienie mieszkańców Kamerunu, ale także starają się zachęcić ich do większego dbania o higienę. W tym celu odbywają zajęcia w szkołach, gdzie pokazują dzieciom, które w większości nigdy wcześniej nie szczotkowały zębów, w jaki sposób należy to robić. W związku z tą akcją zbierane są szczoteczki i pasty do zębów, które następnie zostaną przesłane do placówek w Kamerunie. Zbiórka zarówno środków opatrunkowych jak i szczoteczek i past do zębów trwa do 25 października. Wszystkie dary można przynosić do: Gimnazjum nr 2 w Jaworze, SP 1 w Jaworze
i parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworze. Każda, nawet najdrobniejsza, pomoc jest potrzebna i może komuś pomóc odzyskać zdrowie czy nawet uratować czyjeś życie. Dlatego wszystkich zachęcamy do zaangażowania się w pomoc ludności Afryki.


POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM!

               „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć..."
                                                                         O. Marian Żelazek

 

,,CZARY - MARY OKULARY''

Akcja jest zbiórką okularów, które trafią na misje. Okulary mogą być zarówno używane jak i nowe, najlepiej by były to okulary do czytania. O okulary do Fundacji zwrócili się polscy misjonarze, którzy chcieliby pomóc miejscowej ludności. Większość ludzi z krajów rozwijających się nigdy nie miała styczności z lekarzem, a o badaniu wzroku nawet nikt niesłyszał. Kiedy chorują idą do szamana, a do misyjnych szpitali trafiają najczęściej pacjenci, których na szamana nie stać. Tam nikt nie odmawia im pomocy. Pierwsza partia zebranych okularów trafi na misję w Maggotty na Jamajce. Z wiekiem ludzie widzą coraz słabiej, ale uczą się z tym żyć nie mając pojęcia, że kiedyś mogą zobaczyć z bliska przedmioty, którymi się posługują. Nie widzieć i nagle zobaczyć to dla miejscowych jak czary – stąd nazwa Akcji. Okulary dla Jamajczyków dobiorą amerykańscy lekarze okuliści, którzy planują odwiedzić misję latem tego roku.

plakat_okulary.2 

,,OPATRUNEK NA RATUNEK''

Misje to nie tylko kościoły, misje to także przychodnie i szpitale, które powstały by pomagać tym najbardziej potrzebującym. Wszyscy okoliczni mieszkańcy wiedzą, że tam nikt nie odmówi im pomocy. Każdy bandaż, czy plaster są na wagę złota. Kiedy przychodzą paczki z Fundacji to zawsze wielka radość i święto. Tam przydaje się dosłownie wszystko. Nawet płótno, którym nasi wolontariusze obszywają paczki jest darte na bandaże. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc zachęcamy do wzięcia udziału w Akcji „Opatrunek na ratunek".

ulotka1

 

Zobacz: Redemptoris Missio

Dary można przynosić do końca maja do naszego gimnazjum. Koordynatorem akcji jest p. M. Błoniarz i ucz. Z. Przyszlak.

Zebrane dary zostaną wysłane do siedziby Fundacji Redemptoris Missio, a następnie przekazane misjonarzom udającym się do najbiedniejszych rejonów świata.Prosimy o udział w akcjach!