Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Koło ekologiczne

ŚWIĘTO DRZEWA 10.10.2018

Warsztaty edukacyjne, zabawy, zagadki i konkursy...
W ramach obchodów „Święta Drzewa" w dniu 10.10.2018 r. uczennice Julita Stawiarska i Kalina Wołyniec przeprowadziły dla uczniów klas 1 i 2 zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie pospolitych gatunków drzew rosnących w Polsce. Każdy zespół klasowy był innym gatunkiem, co symbolizowały liście na ubraniach uczniów. Druga część warsztatów została przeprowadzona na podwórku szkoły. Uczniowie poszukiwali drzewa- przyjaciela, z którym zapoznali się różnymi zmysłami. Nie zabrakło zabaw ruchowych, plastycznych oraz zagadek. Został także ogłoszony konkurs na pracę plastyczną „Moje magiczne drzewo".GALERIA

dzien drzewa 1SWIETO DRZEWA 6

ŚWIĘTO DRZEWA

swieto drzewa

Dziesiątego października obchodzimy „Święto Drzewa”. Organizatorem tego przedsięwzięcia ekologicznego w Polsce jest Klub Gaja. Pomysłodawcą jest były sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych Julius Sterling Morton, który zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia posadzili drzewa. XVI edycja programu „Święto Drzewa” odbywa się  pod hasłem „Każdy liść pochłania dwutlenek węgla”. Podejmowane działania mają na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony klimatu, a także roli i znaczenia drzew w łagodzeniu skutków tych zmian. Pamiętajmy, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu.

1B I 2C NA WYCIECZCE

Dnia 13 maja uczniowie klas o rozszerzonej edukacji ekologicznej 1b i 2c uczestniczyli w wycieczce do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Zajęcia prowadzone były w formie warsztatowej. Uczniowie wypełniali karty pracy dotyczące znajomości gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Zostali zapoznani z techniką selekcji nasion i sposobami ich przechowywania. Leśny Bank Genów przechowuje nasiona drzew dla przyszłych pokoleń. Gromadzone nasiona przechowywane są w sterylnych warunkach w niskiej temperaturze. Mogą spokojnie przetrwać każdą katastrofę ekologiczną, a później posłużyć do odbudowy zniszczonego ekosystemu leśnego. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie wieży książęcej w Siedlęcinie, która jest jednym z ważniejszych i dobrze zachowanym średniowiecznym zabytkiem w Polsce. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego. Organizatorami edukacyjno-krajoznawczej wycieczki byli wychowawcy klas Joanna Adamska i Dominik Włodarczyk.

                                    GALERIA

PRZYRODNICY Z „DWÓJKI” NA ZIMOWYM PTAKOLICZENIU

Już po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 2 wyruszyli na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką wolontariusza OTOP-u i Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego Pani Ireny Danielewicz. Organizatorem liczenia ptaków w parkach i ogrodach jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W tym roku symbolem tego wydarzenia została sowa uszatka. OTOP na podstawie wyników

Czytaj więcej...

KONKURS PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY

16 marca 2016 r. w Zespole Szkół Agrobiznesu odbył się finał III Powiatowego Konkursu Przyrodniczo – Ekologicznego. Myślą przewodnią tegorocznych zawodów była energetyka odnawialna. W zawodach wzięło udział 5 zespołów z powiatu jaworskiego. Drużyny miały za zadanie m.in. rozwiązać test wiedzy ekologicznej, quiz przyrodniczy, polegający na rozpoznaniu chronionych gatunków roślin i zwierząt, wykonać prostą baterię z monet, rozwiązać krzyżówkę ekologiczną, oraz narysować plakat pt. „Odnawialne Źródła Energii" to przyszłość energetyki. Nasza drużyna w składzie: Karolina Kuźniar, Anna Kostecka, Piotr Wasilewski zajęła I miejsce, wyprzedzając Liceum Ogólnokształcące z Jawora i Gimnazjum z Bolkowa. Opiekunem uczniów była Joanna Adamska.Gratulujemy!      GALERIA

 

K EKOL

WARSZTATY PRZYRODNICZE

19 stycznia uczniowie z klas ekologicznych: 1b i 2c uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" w Myśliborzu. Gimnazjaliści brali udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu botaniki, na których metodą chromatografii bibułowej rozdzielali barwniki roślinne. Następnie dokonali badania stanu czystości powietrza przez wykrywanie różnych zanieczyszczeń. Ekolodzy przeprowadzili także obserwacje ciekawych zjawisk optycznych. Warsztaty w Myśliborzu były doskonałą okazję do odkrywania tajemnic przyrody i wyjaśniania obserwowanych zjawisk.

GALERIA

MAMY LAUREATA I FINALISTĘ

Kasjan Kita został laureatem XV Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego zDolny Ślązak Gimnazjalista. Anna Kostecka uzyskała tytuł finalisty XV Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego.
Kasjan Kita znalazł się w gronie 20 najlepszych biologów na Dolnym Śląsku. Laureatami tego konkursu zostali uczniowie z Wrocławia, Jeleniej Góry, Miękini, Bielawy, Bolkowa, Głogowa, Oleśnicy, Oławy i Jedliny Zdroju. Zadania konkursowe sprawdzały umiejętność prowadzenia badań naukowych, wiedzę biologiczną i znajomość flory i fauny Polski. Bardzo serdecznie gratulujemy Kasjanowi i Ani sukcesu.
Trzymamy kciuki za Kasjana, który będzie także rywalizował o tytuł zDolnego Ślązaka z geografii oraz Łukasza Rębisza, który zakwalifikował się do etapu finałowego zDolnego Ślązaka z fizyki i geografii.

POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI


Dnia 15 stycznia 2016 odbył się III etap XV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". Cztery drużyny gimnazjalne reprezentujące gminy położone na terenie Parku Krajobrazowego „Chełmy" spotkały się w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, aby rywalizować o awans do etapu wojewódzkiego. Każdy uczestnik indywidualnie rozwiązywał test sprawdzający wiedzę z zakresu biologii i ekologii oraz znajomość atrakcji przyrodniczych i kulturowych parków krajobrazowych Dolnego Śląska. Uczniowie z „dwójki" uzyskali największą ilość punktów i będą reprezentować PK „Chełmy" na etapie wojewódzkim, który odbędzie się dnia 17 marca 2016 r. w Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nasza drużyna w składzie: Anna Kostecka, Paulina Repa, Piotr Wasilewski i Michał Dobosz awansowała do etapu wojewódzkiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski".