Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

POZNALI SIŁĘ PRAW CZŁOWIEKA

Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS". Prawa Człowieka w Filmie, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, już po raz czwarty gościł w Jaworze. Tegoroczna, XIII edycja Festiwalu została w naszym mieście połączona z odbywającym się w dniach 5-10 maja Dziedzińcem Sztuki. Ideą Festiwalu jest propagowanie wiedzy na temat Praw Człowieka poprzez prezentację dokumentów, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. IV jaworska edycja WATCH DOCS'A obfitowała nie tylko w poruszające, podejmujące niełatwą tematykę filmy, ale także spotkania, warsztaty i koncerty, skierowane przede wszystkim do młodzieży.

 

Uczniowie jaworskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mieli możliwość uczestnictwa w specjalnie dla nich zorganizowanych pokazach filmowych i zajęciach warsztatowych. Pierwszego dnia festiwalu, po uroczystym i oficjalnym otwarciu w Galerii na Zamku, uczniowie z Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 1 wzięli udział w odbywających się w ECMEN-ie warsztatach zatytułowanych „W obronie Praw Człowieka". Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczennicę I LO w Jaworze, członkinię Amnesty International i SGAI 48 - Zuzannę Przyszlak. Poza udziałem w warsztatach gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć dwa filmy: „Dzieci dzwonią" oraz „Ucieczka". Po zakończeniu pokazu grupa z Gimnazjum nr 2 pod opieką Pani Marii Błoniarz zorganizowała manifestację przeciwko dyskryminacji, będącą jednocześnie inauguracją kampanii „STOP dyskryminacji", w którą włączyła się działająca przy szkole grupa Amnesty International. Zajęcia dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, których tematem przewodnim była płeć kulturowa i biologiczna oraz związane z nią stereotypy, przeprowadziła opiekunka SGAI 48, wieloletnia członkini Amnesty International - Maria Błoniarz. Udział w wydarzeniach takich jak Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS". Prawa Człowieka w Filmie. przynosi wiele pozytywnych owoców. Dzięki filmom i wykładom zarówno młodzież, jak i dorośli mają możliwość nie tylko zapoznania się z problematyką Praw Człowieka i dostrzeżenia problemów, z jakimi borykać muszą się ludzie w różnych zakątkach świata, ale też mogą zobaczyć, że każdy z nich może podjąć działania, by ich wspomóc. Mamy zatem nadzieję, że WATCH DOCS" na długie lata stanie się stałym punktem w kalendarzu imprez w Jaworze.

GALERIA: