Obchody Europejskich Dni Ptaków to doskonała okazja do rozwijania zaiteresowań przyrodniczych naszych uczniów.Już drugi raz gimnazjaliści wyruszyli 1 października na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką wolontariusza OTOP-u i jednosześnie naszego ucznia Kamila Dembińskiego.
Jak co roku, w pierwszą sobotę i niedzielę października, dziesiątki tysięcy przyrodników i pasjonatów z całej Europy udało się do lasów i parków, by pożegnać skrzydlatych przyjaciół odlatujących do ciepłych krajów. Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka, wiodąca przez całe kontynenty. Inne przebędą znacznie krótszą drogę, przemieszczając się w cieplejsze rejony Europy Zachodniej lub Południowej. Wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy.
Celem edukacyjnym tego przedsięwzięcia jest zwrócenie powszechnej uwagi na bogactwo gatunków ptaków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodność środowisk, jakie są im potrzebne do życia. Ptakiem tegorocznych Dni Ptaków był raniuszek - uważany przez ornitologów za jednego z najsympatyczniejszych ptaków. Nietrudno go rozpoznać - przypomina małą, puchatą kulkę piór z długim ogonem. Raniuszki, choć niewielkie, są mistrzami budownictwa. Tworzą gniazda, których wysokość może dochodzić do ćwierć metra.
Europejskie Dni Ptaków odbyły się w 114 polskich miastach. W zeszłym roku wzięło w nich udział prawie 3,5 tys. Polaków.Zainteresowaniem obserwacjami ptaków zarazili nas pasjonaci ornitologii Państwo Danieleccy.
Gimnazjaliści z „dwójki” w składzie: Filip Borkowski, Krzysztof Kukła, Patryk Kumik, Daniel Detyna, Wasilewska, Natalia Matusiak, Natalia Łuszcz, Luiza Sawłań , Kasia Gomula, i Ola Podsiadło stwierdzili obecność 11 gatunków ptaków / ok. 75 okazów/.
Ponieważ sobotni poranek był bardzo słoneczny to niewiele ptaków było aktywnych. Uczniowie zaobserwowali srokę, kopciuszka, wróbla, szpaka, sikorę bogatkę i modraszkę, sierpówkę, grzywacza i myszołowa .
Na Jaworniku stwierdzono tylko kaczki krzyżówki.
To ornitologiczne spotkanie było dla gimnazjalistów doskonałą okazją do kształcenie umiejętności rozpoznawania ptaków i ich obserwowania oraz wzbogacenia wiedzy na temat zwyczajów i właściwego dokarmiania. Swoje obserwacje uczestnicy wpisali do karty obserwacji, a dane o liczebności ptaków zostaną zebrane i przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego.
Kamil, którego pasją jest ornitologia, przygotuje także dla uczestników ptakoliczenia prezentację na temat 15 gatunków ptaków, które będziemy mogli obserwować zimą oraz omówi zasady dokarmiania ptaków.