Już po raz trzeci uczniowie Gimnazjum nr 2 wyruszyli 6 października na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką wolontariuszy OTOP-u Pani Ireny i Pana Ryszarda Danieleckich.
Jak co roku, w pierwszą sobotę i niedzielę października, dziesiątki tysięcy przyrodników i pasjonatów z całej Europy udało się do lasów i parków, by pożegnać skrzydlatych przyjaciół odlatujących do ciepłych krajów. Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka, wiodąca przez całe kontynenty. Inne przebędą znacznie krótszą drogę, przemieszczając się w cieplejsze rejony Europy Zachodniej lub Południowej. Wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę na nasze tereny z północnej i wschodniej Europy, wśród nich te, które zimowy czas spędzają na wodach przybrzeżnych Bałtyku.
Ptakiem tegorocznych Dni Ptaków jest czajka –elegantka z podmokłej łąki, która ze swoim czarno-białym upierzeniem oraz zawadiackim czubkiem czarnych piórek na głowie, należy do charakterystycznych ptasich mieszkańców krajobrazu rolniczego. To gatunek związany z pastwiskami i podmokłymi łąkami, ale przy braku optymalnych siedlisk przystępuje do lęgów na polach uprawnych oraz ugorach. Krajową populację czajki ocenia się obecnie na około 110 tys. par lęgowych.
W zeszłym roku w liczeniu ptaków udział wzięło 80 tysięcy osób z 37 państw Europy i Azji, a w Polsce prawie 3,5 tysiąca ludzi obserwowało ptaki na otwartych oraz szkolnych wycieczkach i spacerach ornitologicznych w 114 miastach.
Obchody Europejskich Dni Ptaków to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Już po raz trzeci uczniowie Gimnazjum nr 2 wyruszyli 6 października na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką wolontariuszy OTOP-u Pani Ireny i Pana Ryszarda Danieleckich. Gimnazjaliści z „dwójki” w składzie: Krzysztof Kukła, Daniel Detyna, Joanna Wojdyło, Wojciech Cyrwus, Maksymilian Kowalczyk, Dawid Kupczyk, Michał Skowron, Mateusz Janowski stwierdzili obecność 15 gatunków ptaków / ok. 119 okazów/. Uczniowie zaobserwowali kopciuszka, wróbla, szpaka, grzywacza, czyża, sikorę bogatkę, trznadla, gawrona, pliszkę siwą, szczygła, myszołowa i pustułkę. Na Jaworniku pływały tylko kaczki krzyżówki. To ornitologiczne spotkanie było dla gimnazjalistów doskonałą okazją do kształcenie umiejętności rozpoznawania ptaków i wzbogacenia wiedzy na temat ich biologii. Wyniki ptakoliczenia uczestnicy wpisali do karty obserwacji, a dane o liczebności ptaków zostaną zebrane i przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego.
Na zakończenie zajęć gimnazjaliści otrzymali w prezencie od prowadzących fotografie z ptakami Polski oraz broszury o tematyce ornitologicznej. Uczniowie „Dwójki” bardzo serdecznie dziękują Państwu Danieleckim za ciekawe spotkanie ze skrzydlatymi przyjaciółmi , a wszystkich miłośników ptaków zapraszają do obejrzenia strony internetowej jaworskich ornitologów www.pjio.pl.