Już po  raz piąty uczniowie Gimnazjum nr 2  wyruszyli  4 października na spotkanie ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką  wolontariusza OTOP-u   i naszego byłego ucznia   Kamila Dembińskiego.

Jak co roku, w pierwszą sobotę i niedzielę października, dziesiątki tysięcy przyrodników i pasjonatów z całej Europy udało się do lasów i  parków, by pożegnać skrzydlatych przyjaciół odlatujących do ciepłych krajów.  Dla niektórych gatunków będzie to daleka wędrówka, wiodąca przez całe kontynenty. Inne przebędą znacznie krótszą drogę, przemieszczając się w cieplejsze rejony Europy Zachodniej lub Południowej. Wiele gatunków ptaków przylatuje na zimę na nasze tereny                  z północnej i wschodniej Europy, wśród nich te, które zimowy czas spędzają na wodach przybrzeżnych Bałtyku. Ptakiem  tegorocznych dni był szpak.

W zeszłym roku w liczeniu ptaków udział wzięło  80 tysięcy osób z 37 państw Europy  i Azji, a  w  Polsce prawie 3,5 tysiąca ludzi obserwowało ptaki na otwartych oraz szkolnych wycieczkach i spacerach ornitologicznych w 114 miastach.

                 Obchody Europejskich Dni Ptaków to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Już po  raz piąty uczniowie Gimnazjum nr 2   wyruszyli  4 października na spotkanie     ze skrzydlatymi mieszkańcami Jawora pod opieką  wolontariusza OTOP-u  Kamila Dembińskiego. Gimnazjaliści  z „dwójki” z klas ekologicznych  w składzie: Fryderyk Niedźwiecki, Mateusz Głąbicki, Agata Kaczan, Natanel Samól  oraz Anna Ryżewska, Patrycja Korniluk, Wiktoria Jezierska, Agnieszka Kwiecińska  i Daria Koch stwierdzili obecność 12 gatunków ptaków / ok. 166 okazów/. Uczniowie zaobserwowali  wróbla, szpaka, grzywacza, sikorę bogatkę, trznadla, gawrona, pliszkę siwą, srokę, kosa, mewy śmieszki, myszołowa i pustułkę. Na Jaworniku  pływały tylko kaczki krzyżówki i perkozek  a na okolicznych polach czaple siwe To ornitologiczne spotkanie było dla gimnazjalistów doskonałą okazją do kształcenie umiejętności rozpoznawania ptaków i wzbogacenia wiedzy na temat ich biologii. Wyniki ptakoliczenia uczestnicy  wpisali  do karty obserwacji, a dane o liczebności ptaków zostaną zebrane i  przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego.

            Na zakończenie zajęć gimnazjaliści otrzymali w prezencie od prowadzącego  broszury o Otop-ie Junior.
GALERIA: