Godzina dla Ziemi w „dwójce”
WWF Godzina dla Ziemi to największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Miliony ludzi na całym globie na jedną godzinę gaszą światło, aby symbolicznie przeciwstawić się jednemu z największych zagrożeń naszej planety. Pierwszy raz akcja WWF Godzina dla Ziemi WWF odbyła się w 2007 roku w Sydney. Ponad 2 miliony domów w tym mieście wyłączyło wtedy światło na godzinę. Od tego czasu z roku na rok akcja WWF nabiera rozmachu.W Polsce w 2010 roku w akcji wzięło udział ponad 40 miast, w tym 15 wojewódzkich. Zgasło oświetlenie najważniejszych budynków m.in. Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki i Zamek Królewski w Warszawie, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Spodek w Katowicach. W „Godzinie dla Ziemi” WWF wzięły też udział szkoły, przedszkola, firmy, kościoły, stacje radiowe, portale i programy telewizyjne oraz 60 gwiazd polskiego show biznesu. Na stronie WWF Polska swój udział w akcji potwierdziło prawie 23 tysiące osób
W tym roku w ramach akcji WWF dodatkowo zachęcała do zrobienia o krok więcej i odbyła się pod hasłem : Godzina dla Ziemi, spraw, by trwała dłużej. Propagowanie sposobów oszczędzania energii to cel realizowanego przez uczniów Gimnazjum nr 2 projektu „Energomania oszczędzania” w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Dlatego ekoreporterzy z „dwójki” przygotowali w szkole ekspozycję na temat „Godziny dla Ziemi” , plakaty propagujące zasady oszczędzania energii w domach oraz zachęcające do przyłączenia się do tego przedsięwzięcia. Aby rozpropagować wśród mieszkańców akcję ekozespoły przygotowały informacje dla Radia Plus oraz plakaty, które zostały rozwieszone w Jaworze.
Wszyscy uczniowie klas 2 i 3 razem z rodzicami obliczyli ile produkują dwutlenku węgla i ile potrzebują drzew do jego pochłonięcia wykorzystując kalkulator na stronie www.eko-spec.pl.
To zadanie umożliwia jednocześnie zapoznanie się ze sposobami oszczędzania energii i ograniczania ilości produkowanego dwutlenku węgla. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców do wykonania tego obliczenia-apelują ekoreporterki.
Zaś wszyscy uczniowie klas pierwszych ,podobnie jak to zrobili w ubiegłym roku ich starsi koledzy, zmierzyli swoje ślady ekologiczne korzystając z kalkulatora na stronie www.gappolska.pl. W ramach projektu Gimnazjaliści będą jeszcze oceniali swoje nawyki oszczędzania energii oraz zapoznawali się z prostymi czynnościami, które umożliwiają oszczędzanie energii, pieniędzy i ochronę klimatu. Wszystkich zainteresowanych działaniami na rzecz ochrony klimatu zapraszamy do zapoznanie się z naszą stroną internetową www.ekodwojka.cba.pl.