Po raz siódmy w Polsce ornitolodzy i miłośnicy ptaków w ostatni weekend stycznia brali udział w akcji "Zimowe Ptakoliczenie", dawniej znanej jako "Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach".  Jest to  odpowiednik brytyjskiego "Big Garden Birdwatch". Celem tego przedsięwzięcia  jest  tworzenie rejestru różnorodności gatunkowej    i liczebności ptaków, które zimują na obszarze naszego kraju.

29  stycznia   uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaworze pod opieką wolontariuszy    z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków  Pani Ireny i Pana Ryszarda Danieleckich  uczestniczyli w zimowym liczeniu ptaków występujących na terenie naszego miasta. Zgodnie z założeniami akcji skupiliśmy się na obserwacji ptaków, które występują zimą w sąsiedztwie ludzkich siedzib. Dlatego obserwacje ornitologiczne były prowadzone na trasie wędrówki  od ulicy Myśliborskiej do Parku Miejskiego. Piękna słoneczna pogoda przy parostopniowym mrozie pozwoliła wszystkim na miły spacer w poszukiwaniu skrzydlatych mieszkańców  podwórek, skwerków i  naszego parku. Dwudziestu miłośników przyrody  z „dwójki” zaobserwowało ponad  363  ptaki. Były to sikorki bogatki, sikorki modraszki, wróble, mazurki, sójki, gawrony, kaczki krzyżówki, makolągwy, kowaliki i gęsi zbożowe. Podczas wycieczki Państwo Danieleccy opowiadali ciekawostki o obserwowanych ptakach oraz podpowiadali jak odróżnić gatunki podobne do siebie. W parku członkowie OTOP -u pokazali, gdzie można spotkać wybrane  gatunki i które siedliska są dla nich charakterystyczne. Swoje obserwacje uczestnicy  wpisali  do karty obserwacji, a dane   o liczebności ptaków zostaną zebrane i  przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy z całej Polski, możliwe jest stworzenie zestawień najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków, jak również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków kilkakrotnie w ciągu każdego roku przeprowadza obserwacje i liczenie ptaków.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie od prowadzących  zdjęcie przedstawiające jemiołuszkę, która została ogłoszona ptakiem Zimy 2011. Jemiołuszki przylatują do Polski ze Skandynawii na czas zimy i jako  ptaki "typowo zimowe" przebywają  u nas zazwyczaj od połowy października do końca kwietnia, po czym wracają  na swoje tereny lęgowe na północ.

Uczniowie „Dwójki” bardzo serdecznie dziękują  Państwu  Danieleckim.