Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jaworze uczestniczyli  w akcji liczenia ptaków organizowanej  już po raz 16 w Polsce przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków  w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków. Celem  tego przedsięwzięcia była obserwacja ptaków w czasie ich jesiennej wędrówki przez kontynent europejski z terenów lęgowych na zimowiska i zebranie danych z terenu Polski oraz wymiana informacji z organizatorami akcji w innych krajach Europy. Cel edukacyjny to zwrócenie powszechnej uwagi na bogactwo gatunków ptaków wokół nas, a co się z tym wiąże, różnorodność środowisk, jakie są im potrzebne do życia. Tegorocznym obchodom EDP patronować będzie najczęściej spotykany w całej Europie przedstawiciel łuszczaków: zięba.
Wycieczka ornitologiczna została zorganizowana przez członków OTOPu  Panią Irenę        i Pana    Ryszarda   Danieleckich.  Gimnazjaliści z „dwójki” w składzie: Marta Buczek, Filip Borkowski, Patryk Kumik, Joanna Wojdyło,Kasia Gomula,   Kamil Dembiński,Karolina Chwast i Ola Podsiadło stwierdzili obecność 24 gatunków ptaków / ok. 300 okazów/. Dzięki doświadczeniu jaworskich ornitologów uczniowie mogli obserwować sójkę, kopciuszka trznadla, raniuszka,  dzwońca.  Młodzi przyrodnicy  mieli wiele szczęścia, ponieważ zobaczyli lecącą nad Jawornikiem czaplę siwą.. Na Jaworniku, oprócz kaczek krzyżówek, zaobserwowano perkoza dwuczubego. Państwo Danieleccy opowiedzieli uczniom historię obserwowanej tutaj rodziny perkozów. To ornitologiczne spotkanie było dla gimnazjalistów doskonała okazją do kształcenie umiejętności rozpoznawania ptaków i ich obserwowania oraz wzbogacenia wiedzy na temat zwyczajów i właściwego dokarmiania. Swoje obserwacje uczestnicy  wpisali  do karty obserwacji, a dane o liczebności ptaków zostaną zebrane i  przekazane do europejskiego centrum koordynacyjnego.

Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali w prezencie od prowadzących  znaczki z ptakami Polski oraz broszury o tematyce ornitologicznej. Uczniowie „Dwójki” bardzo serdecznie dziękują  Państwu  Danieleckim za ciekawe spotkanie ze skrzydlatymi przyjaciółmi , a wszystkich miłośników ptaków zapraszają  do obejrzenia strony internetowej jaworskich ornitologów www.pjio.pl.