10 lutego w Powiatowym   Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze odbyły się warsztaty o  sowach. Zajęcia poprowadził dr Romuald Mikusek pracownik  Parku Narodowego Gór Stołowych.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas 5 i 6  ze Szkoły Podstawowej nr 5  wraz    z nauczycielem przyrody Panią Anitą  Demczak  oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2  w Jaworze pod opieką Joanny Adamskiej. Miłośnicy przyrody mieli okazję wysłuchać prelekcji  ornitologa specjalizującego się w badaniach nad sowami Polski.

Sowy to ciągle mało znane, tajemnicze i niezwykłe ptaki. Choć nie cieszą się specjalną sympatią ludzi, są  ciekawymi ptakami, które  wyróżniają się   przystosowaniem  do widzenia w nocy, doskonałym  słuchem  i  bezszelestnym  lotem. Uczniowie obejrzeli  prezentację multimedialną  , która została przygotowana do  realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych  z Krakowa projektu o sowach  .Współautor prezentacji zapoznał wszystkich  z  gatunkami sów, które występują w Polsce oraz przedstawił informacje dotyczące  budowy, przystosowania do zdobywania pokarmu, rozrodu   i  zachowania. Uczestnicy warsztatów  mieli okazję do wysłuchania  głosów sów oraz uzyskania wielu interesujących informacji  o tych  rzadko widywanych  ptakach, m.in. charakterystycznej dla sów reakcji na zagrożenie, a także zachowaniu  potencjalnych ofiar na obecność sowy (tzw. nękanie).

Uczniowie warsztatów serdecznie dziękują dr Romualdowi Mikuskowi za ciekawą prelekcję.