21 i 24 lutego odbyły się  w Powiatowym Centrum  Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze warsztaty na temat odnawialnych źródeł energii organizowane przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w ramach projektu „Zielony telefon” dofinansowanego ze środków  NFOŚ i GW.


Dzięki  nawiązanej współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych     z Krakowa  ekozespoły z Gimnazjum nr 2 w Jaworze oraz  PCPPP i DM współorganizowały zajęcia w Jaworze. Uczestniczyły  w nich  osoby zainteresowane alternatywnymi źródłami energii, m.in. pracownicy Urzędu Miasta  w Jaworze i Bolkowie, pracownicy Starostwa Powiatowego, Nadleśnictwa Jawor, Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu, Fundacji Zielona Akcja, nauczyciele przedmiotów przyrodniczych oraz mieszkańcy powiatu jaworskiego. Zajęcia prowadzili trenerzy z fundacji z Krakowa Pan Radosław Sadlok  oraz Pan Łukasz Foltyn.

Uczestnicy obejrzeli prezentacje multimedialne przedstawiające różne sposoby pozyskiwania energii oraz zapoznali się z zaletami i wadami każdej metody. Przygotowane materiały  zawierały informacje dotyczące wykorzystania słońca, wiatru, biomasy oraz energii geotermalnej. Nie zabrakło praktycznych informacji dla osób, które zastanawiają się nad zainstalowaniem kolektorów słonecznych czy wiatraków. Uczestnicy dowiedzieli się, kiedy jest to opłacalne, gdzie można uzyskać dofinansowanie i jakie są procedury. Wszystkich uczestników zainteresowała możliwość otrzymania dofinansowania do zakupu    i montażu kolektorów słonecznych z NFOŚ i GW. Każdy mieszkaniec może uzyskać  45 % dofinansowania do kredytu na zakup kolektorów słonecznych. Drugi moduł warsztatów był poświęcony statusowi regulacji prawnych w zakresie odnawialnych źródeł energii. Podczas zajęć także został  zaprezentowany pakiet  demonstracyjny ”odnawialne źródła energii”.              

-Ponieważ w tym roku szkolnym  realizujemy  projekt dotyczący energii „Energomania oszczędzania” to cieszymy się , że możemy przyczynić się do propagowania  wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego powiatu będą  inwestować w rozwiązania przyjazne dla środowiska i montować ,m.in. kolektory słoneczne do ogrzewania wody. Warto, aby mieszkańcom pomogła Gmina Jawor opracowując Program ograniczania niskiej emisji zanieczyszczeń, a uzyskane dofinansowanie przeznaczyła na wymianę pieców węglowych- powiedzieli członkowie ekozespołów z Gimnazjum nr 2, którzy uczestniczyli w warsztatach.