Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA 

 

kon2kon1

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. 

 

Zdjęcia: Konstytucja 3 Maja 1791 roku, obraz Jana Matejki

Konstytucja 3 Maja - księga faksymilowo-reprintowa w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego

 

KONSTYTUCJA W POLSCE - JAK POWSTAŁA? 

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ   quiz

Who's online

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.